Samsung 65DU7700 65 Inch Crystal 4K UHD Smart TV
-8 %
EMI starts at 32,989৳/month. View all 29 banks EMI plans >
96,000৳
104,000৳
Ex Tax: 96,000৳
Features
  • Features: WiFi, Bluetooth, HDR 10+, Tizen Smart TV
  • Model: 65DU7700
  • Resolution: 4K UHD (3840 x 2160)
  • Picture Engine: Crystal Processor 4K
  • Speakers: 2CHx 20W RMS, Virtual Moving Sound
Specification
Audio Features
Audio Output Sound Output (RMS): 20W
Speaker System 2CH
Basic Information
Operating System Tizen Smart TV
Processor Crystal Processor 4K
Display Features
Display Type LED
Refresh Rate 60Hz
Screen Size 65"
Connectivity
USB 1 x USB-A
Network & Wireless Specification
Bluetooth Yes (BT5.2)
Others Anynet+ (HDMI-CEC) 1x Ethernet (LAN) 1/1 (common usage for Terrestrial)/0
Wi-Fi Yes (WiFi5)
HDMI HDMI x 3
Physical Specification
Dimensions Package size (WxHxD): 1606 x 950 x 179 mm TV Size with Stand (WxHxD): 1452.9 x 879.5 x 267.4 mm TV size without stand (WxHxD): 1452.9 x 834.0 x 60.6 mm Base/Feet Size (WxD): 1025.5 x 267.4 mm VESA mount (Not included): 400 x 300 mm